Eğitim, çiftlerin değerlendirilmesi ve psikoseksüel destek

Eğitim, çiftlerin değerlendirilmesi ve psikoseksüel destek

Tedavinin önemli bir bölümü, bu durumu ve ilişki üzerinde oluşturabileceği sonuçları anlamaktır. Sadece fiziksel belirtileri tedavi etmektense psikolojik yaklaşımları da içeren tedavilerin daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bekar hastalarda veya partnerin müdâhil olmadığı durumlarda da etkili olduğu görülmüşse de, kişinin cinsel eşi varsa tedaviye partneriyle başvurması tedavi başarısını daha da arttırması nedeniyle önerilir.

Eğer psikojenik nedenlere bağlı sertleşme sorunu varsa bu konuda deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel terapi uygulanabilir. Cinsel terapi yaklaşık 6-12 seans sürmektedir; cinsel konularda bilgi verilir, cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır. Neden organik bile olsa bir erkek sertleşme sorunu yaşadığında mevcut tabloya performans kaygısı eklendiği için mutlaka psikiyatrik destek de alması gerekliliği unutulmamalıdır.

Ereksiyon sorunun psikojenik mi ya da bedensel mi olduğunun ayırımı üroloji uzmanı tarafından yapılmakla birlikte iş ve özel hayatta yaşanan ciddi sıkıntılar, ani başlayan ereksiyon kaybı, ereksiyon sorunu var iken arada sırada normal ereksiyonların da sağlanabilmesi, sabah ereksiyonlarının düzenli olması gibi durumlar  hastada daha çok psikojenik ereksiyon sorunu olduğunu gösterir.

Ürolojik Cerrahi Derneği Androloji Çalışma Grubu

Yeni